Smart Coop Medlemmar

Noah Hellwig (styrelseordförande)
Noah Hellwig (styrelseordförande)Dansare och koreograf
Martin Bulow (styrelseledamot)
Martin Bulow (styrelseledamot)Rådgivare Coompanion, musikproducent
Jannike Grut (styrelseledamot)
Jannike Grut (styrelseledamot)Skådespelare, författare och producent
Antonie Grahamsdaughter (styrelseledamot)
Antonie Grahamsdaughter (styrelseledamot) Filmare
Niklas Hellberg (suppleant)
Niklas Hellberg (suppleant)Operaregissör
Emilia Hellberg (suppleant)
Emilia Hellberg (suppleant)Kulturvetare och projektledare

Medlemmar – Dans

Eva-Britt Andréasson
Eva-Britt AndréassonDansproducent och koreograf
Juli Apponen
Juli ApponenKoreograf, dansare
Cyntia Botello
Cyntia BotelloGrundare av Screen Dance Festival (Stockholm)
Matilda Bilberg
Matilda BilbergDansare
Amanda Billberg
Amanda BillbergKoreograf, dansare och filmskapare
Teresia Björk
Teresia BjörkKoreograf och dansare
Cilla Colt
Cilla ColtDansare och pedagog
Alexander Dam
Alexander DamKoreograf och dansare
Lisen Ellard
Lisen EllardDansare och Koreograf
Benedikte Esperi
Benedikte EsperiKoreograf, producent och grundare av Tiny Festival performance Festival (Göteborg)
Emelie Enlund
Emelie EnlundKoreograf och dansare
Ida Hellsten
Ida HellstenDansare och performer
Shirley Harthey Ubilla
Shirley Harthey UbillaKoreograf och dansare
Tuva Hildebrand
Tuva HildebrandDansare och koreograf
Robin Jonsson
Robin JonssonRobotkoreograf
Alicia Karhunen Larsson
Alicia Karhunen LarssonDansare och koreograf
Ellinor Ljungqvist
Ellinor Ljungqvist Koreograf och dansare
Jenny Larsson
Jenny LarssonDansare, koreograf och filmare
Stine Marcinkowski
Stine Marcinkowski Yoga instruktör, Författare, Dansare/Korograf (Göteborg)
Tilman ODonnell
Tilman ODonnellKoreograf och dansare
Ofelia Jarl Ortega
Ofelia Jarl OrtegaKoreograf och dansare
Mariana Palacios
Mariana PalaciosKoreograf, filmare, pianist
Louise Pousette
Louise PousetteKoreograf och dansare
Sindri Runudde
Sindri RunuddeKoreograf och dansare
Else Tunemyr
Else TunemyrDansare, koreograf
Knut Wikström Precht
Knut Wikström PrechtDansare och scenkonstnär
Isabell Karlsson
Isabell KarlssonDansare
Sebastian Björkman
Sebastian BjörkmanDansare och danspedagog
Anna Bergström Emilsson
Anna Bergström EmilssonKoreograf och dansare
Sanna Blennow
Sanna BlennowKoreograf, dansare och konstnär (Skåne, Köpenhamn)
Love Hellgren
Love HellgrenKoreograf och dansare
Elise Brewer
Elise BrewerDansare och Koreograf

Medlemmar: Scenkonst

Andrea Arlid
Andrea ArlidClown, scenkonstnär och pedagog
Signe Barfoed
Signe BarfoedSkådespelare
Mani Dadgaranfar
Mani DadgaranfarCreative Director
Christopher Eriksson
Christopher ErikssonSkådespelare
Michaela Granit
Michaela GranitRegissör och manusförfattare
Jannike Grut
Jannike GrutSkådespelare, författare och producent
Ida Görsch
Ida GörschScenkonstnär, sångerska pedagog
Martin Hasselgren
Martin HasselgrenMimare, lärare, regissör
Mattias Lech
Mattias Lech Skådespelare och regissör
Juvva Pittja
Juvva PittjaPoet, författare och artist
Malena Rosengren
Malena RosengrenSkådespelare
Cecilia Säverman
Cecilia SävermanSkådespelare
Anna Ulén
Anna UlénRegissör (Göteborg)
Annikki Wahlöö
Annikki WahlööFounder Tiny Festival performance Festival (Göteborg)
Karin Schmidt
Karin SchmidtModell och artist
Mikael Göransson
Mikael GöranssonSkådespelare
Kalle Haglund
Kalle HaglundSkådespelare/dramatiker
Marie Klawitter
Marie Klawitter
Camilla Prieux
Camilla PrieuxDans & Ljudkonst
Anna Svensson Kundromichalis
Anna Svensson KundromichalisSkådespelare & Producent

Medlemmar – Circus

Henrik Agger
Henrik AggerCirkuskonstnär Henrik och Louise
Louise von Euler Bjurholm
Louise von Euler BjurholmCirkuskonstnär Henrik och Louise
Ben Collis
Ben CollisCirkusartist, acrobat Analogue Acrobatics
Mikkel Hobitz Filtenborg
Mikkel Hobitz FiltenborgCirkuskonstnär (Malmö)
Mikael Kristiansen
Mikael KristiansenCirkusartist
Elisabeth Kunkele
Elisabeth KunkeleCirkusartist, acrobat, Analogu Acrobatics
Wesley Peden
Wesley PedenCirkusartist, jonglerare
Lina Isaksson
Lina IsakssonCirkusartist

Medlemmar – Musik

Shekufeh Pariab
Shekufeh PariabMusiker och slagverkare inom folk och världsmusik
Anders Rimpi
Anders RimpiSångare/kompositör/ljudkonstnär (Göteborg, Sapmi)
Nicholas Sosin
Nicholas SosinCo-Founder & Creative Director at All My Friends Are Stars Music Festival (Göteborg)
Palle Tenfalk
Palle TenfalkDj, producent, musiker, festarrangör (Malmö)
Anna Gustavsson
Anna GustavssonMusiker och tonsättare
Khadra Abdhirashid
Khadra AbdhirashidMusiker
Julian Murray
Julian Murray Musiker

Medlemmar – Kommunikation, journalistik & media

Evelina Ivarsson
Evelina Ivarsson Frilansjournalist
Anna Morin
Anna MorinFrilansjournalist och skribent
Ninna Mörner
Ninna MörnerJournalist och föreläsare
Klara Silvermark
Klara SilvermarkProjektledare inom kulturprojekt, illustratör & grafisk formgivare
Paulina Sokolow
Paulina SokolowKonstvetare, skribent och kommunikatör
Fredric Öslöf
Fredric ÖslöfProject manager, PR-creative and digital strategist (Malmö)

Medlemmar – Konst & design

Maja Droetto
Maja DroettoKonstnär
Ann-Kristin Källström
Ann-Kristin KällströmKonstnär (Ramvik)
Hanna Kisch
Hanna KischKonstnär, kostymör, scenograf
Lauri Lohi
Lauri LohiVisual artist
Aminata Merete Grut
Aminata Merete GrutUser Experience Designer för olika plattformar, Konceptutvecklare, Researcher, Digital creative
Mandus Ridefelt
Mandus RidefeltSkribent och konstnär
Hanna Reidmar
Hanna ReidmarScenograf
Molly Sjöberg
Molly Sjöberg Konstnär
Frida Wikström
Frida WikströmKonstproducent inom new media art
Veronica Wiman
Veronica WimanCurator and Professor of contemporary art at Tromsö Academy of Contemporary Art, Researcher
Anna Örtemo
Anna ÖrtemoKonstnär (Lövestad)
Nina Johansson
Nina JohanssonSmyckesdesign
Astrid Eriksson
Astrid ErikssonKonstnär
Andria Nyberg Forshage
Andria Nyberg ForshageKurator & Konstnär
Ruby Nilsson
Ruby NilssonKurator & Konstnär

Medlemmar – Konsulter, lärare, föreläsare & projektledare

Erikka Chapman
Erikka ChapmanTrädgårdsingenjör, folkbildare, stadsodlare och skribent
Jan Forslund
Jan ForslundKonsult
Emilia Hellberg
Emilia HellbergKulturvetare och projektledare
Sara Mpumwire
Sara Mpumwire
Emma Swanström
Emma SwanströmMusiker, feministisk bloggare och föreläsare inom jämlikhet
Emma Tukia
Emma TukiaHållbarhetskonsult
Anna Viklund
Anna ViklundKulturvetare, konsult och projektledare
Aron Schoug Öhman
Aron Schoug ÖhmanDoktorand och föreläsare inom Waldorfpedagogik
Maud Orain
Maud OrainLärare och Mind-body + pilates instruktör
Max Hällström
Max Hällström

Medlemmar – Film, ljus & ljud-tekniker

Helene Tivemark
Helene TivemarkFilmare
Balder Lindberg Roug
Balder Lindberg RougLjudtekniker
Kontakta oss

Har du några frågor? Kontakta Smart idag så hjälper vi dig så fort vi kan.

Vi är ett gemensamt produktionshus för kreativa frilansare och projekt.
Kontakta oss